روبات بالا رونده از طناب(فاز 3)

از ویکی خرد
پرش به: ناوبری، جستجو

محتویات

چکیده

روبات‌ ها ماشین‌ هایی قابل کنترل توسط کامپیوتر‌ ها هستند که برای انجام فعالیت‌های مورد نظر برنامه ریزی و طراحی می‌شوند. امروزه روبات به عنوان دستگاهی مطرح است که کاربرد‌ های فراوانی داشته و در حوضه‌ های مختلف نظیر صنعت ، پزشکی ، حمل و نقل و نظامی به عنوان جزئی جدایی ناپذیر کاربرد یافته است. ربات‌های بالارونده امروزه به عنوان زمینه‌ای از ربات‌های مدرن مطرح شده است که به دلیل کاربرد‌های گوناگون مورد توجه محققان قرار گرفته است. پروژه‌ی حاضر طراحی مفهومی و ساخت ربات بالارونده از طناب است که قابلیت تعویض طناب را داشته و می‌تواند در صورت لزوم مسیر حرکت خود را عوض کند. روبات حاضر در سه طبقه‌ ی مجزا ساخته شده است و مکانیزم‌ تعویض طناب در ربات حاضر مشابه سیستم حرکت عمودی و با استفاده از پیچ‌های انتقال قدرت می‌باشد. لازم به ذکر است که پروژه‌ی حاضر، در ادامه‌ی اجرای پروژه‌ی موفق ربات بالارونده از طناب در فاز‌های 1 و 2 انجام شده است و امید می‌رود که ادامه‌ی روند حاضر به طراحی و ساخت ربات‌های کاربردی و صنعتی منجر شود.


زیرعنوان 1(روش انجام کار)

1-مشاهده نمونه های پیشین. 2-طراحی نمونه جدید که شامل قابلیت نمونه ی پیشین و جدید است. قابلیت نمونه پیشین : بالا رفتن از طناب با استفاده از پیچ انتقال قدرت و موتور DC. قابلیت نمونه جدید: تعویض طناب در حین بالا رفتن از آن طناب با استفاده از پیچ انتقال قدرت و موتور .DC این قابلیت سبب می شود که روبات توانایی حرکت در سه جهت در فضا را داشته باشد. 3-ساخت دو صفحه ی بالایی که متحرک اند و با حرکت در دو جهت در صفحه افقی باعث تعویض طناب می شوند. 4-ساخت صفحه ی میانی که ثابت است و جهت نگهداری رباط هنگام تعویض طناب است. 5-متصل کردن تمام صفحات به هم با استفاده از پیچ انتقال قدرت و موتور DC (مکانیزم تامین حرکت عمودی که مشابه نمونه های پیشین است.) 6-اتصال موتور های DC به منبع تغذیه و آزمایش کارکرد روبات.

زیرعنوان 2 (وسایل استفاده شده و مکانیزم آن ها)

  • بلبرینگ:یک تکیه گاه برای ادوات چرخان.
  • چرخ و زنجیر:اتصال چرخ به موتور باعث به حرکت درآمدن زنجیر می شود و قدرت را به سایر بخش ها انتقال می دهد.
  • پیچ انتقال قدرت:

تفاوت این پیچ با پیچ معمولی در شکل گام ها است که به صورت ذوزنقه یا مربع شکل است که باعث تبدیل حرکت دورانی به خطی و انتقال قدرت می شود.

  • موتور DC : از موتور RPM 60 (60 دور در دقیقه)استفاده شد که با استفاده از مکانیزم گشتاور(به تصویرتوجه شود)سبب حرکت دورانی پیچ انتقال قدرت شده.

نام اعضای گروه

  • آرمیتا کبیرپور
  • درسا حسینی
  • پانیذ زرند

معلم راهنما

آقای فرزان - خانم عدالت فر

ابزارهای شخصی